Aktualitātes

Viļakas Valsts ģimnāzijā viesojas „Kroma kolna bruoliste”

 

 

12.maijā Viļakas Valsts ģimnāzijas skolēniem bija iespēja iepazīt seno latgaļu dzīvesveidu – par to atraktīvi un aizraujoši stāstīja biedrības „Kroma kolna bruoliste” vadītājs Aleksandrs Lubāns. Biedrība pulcē vēstures aktīvistus un rekonstruktorus, kas, sadarbojoties ar arheologiem un amatniekiem, liek desmit gadsimtu senai pagātnei atdzīvoties.

Skolēni uzzināja, kas ir pilskalns un kā to atpazīt, ko slēpj pilskalni (un ka „apslēpto mantu” drīkst aiztikt tikai arheologi) un arī to, cik daudz par senajiem latgaļiem stāsta viņu apbedījumi.

Daudziem liels izaicinājums bija ne vien sasaistīt jauniegūtās zināšanas ar jau iepriekš skolā mācīto, bet arī tas, ka A.Lubāns ar jauniešiem sarunājās latgaliešu valodā. Aizraujošā stāstījuma noslēgumā visiem bija iespēja paturēt rokās īstu kara cirvi (bez kura senatnē nebija iedomājama neviena īsta latgalieša dzīve) un zobenu, pielaikot bruņukreklu un iemēģināt roku zobena cirtienos pret vairogu.

Par lielisko iespēju izzināt to vēstures daļu, par kuru mums, latviešiem, nav nekādu rakstisku avotu, paldies sakām projektam „Latvijas skolas soma”!

 

E.Zaremba-Krīgere,

VVģ ārpusklases pasākumu organizatore